1  

Kúpanie v mori pre zdravie

 
Možno si poviete, že kúpať sa dá aj doma vo vani. Nuž áno. dá sa, ale more je more a keď ho máte iba 6-7 dní v roku (toľko trvá dovolenka priemerného dovolenkára), tak si ho chcete poriadne užiť. Potrebujete sa poriadne vykúpať aspoň tak osem až desať krát za deň. Lenže do zásoby sa človek nenaje a ani nevykúpe. Nedá sa najesť na celý rok, ani sa vykúpať v jednom týždni na rok dopredu. Doprajte si kúpanie v mori tak často, ako je to možné.

Kúpanie v mori pre zdravie

kúpanie v mori Lido di Jesolo
Začiatok cestovania po svete znamenal veľké prvotné zamyslenie. Kam najskôr, ktorú krajinu mám navštíviť ako prvú? Nakoniec padlo rozhodnutie na Taliansko Dovolenka bola príjemná, také klasické ležanie na pláži pri mori. Niektorí miestni sa nám suchozemcom čudujú, že toľko dokážeme ležať na pláži, opaľovať sa a hlavne kúpať sa v mori celú dovolenku.

Možno si poviete, že kúpať sa dá aj doma vo vani. Nuž áno. dá sa, ale more je more a keď ho máte iba 6-7 dní v roku (toľko trvá dovolenka priemerného dovolenkára), tak si ho budete chcieť riadne vychutnať. Potrebujete sa poriadne vykúpať aspoň tak osem až desať krát za deň. Lenže do zásoby sa človek nenaje a ani nevykúpe. Nedá sa najesť na celý rok, ani sa vykúpať v jednom týždni za rok dopredu.

Priemerný človek sa kúpe jeden krát v týždni, taká je norma a zvyklosť v našom civilizovanom svete. Nedeľné kúpanie súvisí s kresťanskou tradíciou šesť dní práce a siedmy deň odpočinok a očista. Samozrejme že sa sprchujeme a umývame každý deň, v prípade potreby aj viackrát denne, ale kúpanie chápané ako pobyt vo vode - naloženie sa do vody, odpočinok, regenerácia, relax, robievame raz týždenne.

Čím ďalej od mora žijeme, tým je potreba kúpania v mori silnejšia. Severania si navyše do vlastnej očisty pridali aj potrebu tepla, ktoré im chýba, podobne ako slnečný svit, ktorý so zemepisnou šírkou klesá. Na severe sa preto popri kúpaní ešte aj vyhrievajú v saune. Aký má kúpanie vlastne význam ?

Kúpanie je vlastná sestra zdravia.

Kúpanie úzko súvisí s očistou tela a čistota je vlastná sestra zdravia. Kúpaním sa opláchne telo od povrchových nečistôt vlastných (pot a maz), ale tiež od vonkajšieho znečistenia, ktoré neustále na telo dopadá v podobe čiastočiek prachu a baktérií. Nečistota sa na telo dostáva aj dotykom s inými vecami, predmetmi, zvieratami a ľuďmi. Všetko, čoho sa dotýkame, môže byť nečisté.

Ak žijete pri mori napríklad v južnom Taliansku, dovolenka na kúpanie nie je potrebná. Raz týždenne sa prirodzene kúpete v mori, alebo aj každý deň. Sú známe príbehy dievčat a žien, ktoré sa kúpu celý život, každé ráno v mori, 365 krát v roku, sú zdravé, krásne a čisté, ten proces nemožno ničím iným nahradiť. Morská voda je liek, asi poznáte heslo "soľ nad zlato".

Nestačí sprchovanie?

Nestačí. Sprchovanie môžeme prirovnať k rýchlemu upratovaniu s prachovkou. Potom kúpanie sa skôr podobá na upratovanie s handrou a vedrom vody. Známe je príslovie, "čo je mokré, je čisté". Aj v prírode funguje dážď ako očista všetkého živého. Ak sa chcete obmedziť len na "utieranie prachu", tak potom ale poriadne a dlho. Ak sa postavíte do sprchy na dvadsať minút až pol hodiny (asi toľko by mal očistný pobyt vo vode trvať), asi sa nedoplatíte za vodu.

Ak ste zástancom sprchovania, urobte si malý test. Postavte sa do vane, zavrite výpust z vane a pustite si sprchu. Pokračujte v sprchovaní, ako to robievate bežne. Po ukončení sprchy skontrolujte množstvo vody vo vani, ak vám medzi tým už skôr nezačala pretekať cez okraj. Pravdepodobne ste očistu ukončili predčasne, skôr ako sa zvyknete bežne sprchovať, pretože už bola vaňa takmer plná.

Niektorí zástancovia sprchovania preto začnú šetriť vodou, pustia sprchu "úsporne". Nuž takéto sprchovanie vyzerá, ako keď chcete v lavóre teplej vody poumývať všetky riady z nedeľného obeda. Ale nič proti sprche, sprchovanie je prospešné, len si musíme uvedomiť, že nenahradí správne kúpanie. Správny postup pri denno-dennom očisťovaní by mal byť kombináciou umývania rúk, nôh, tváre, sprchovania ráno, večer, po práci, (podľa potreby) a aspoň jedného (nedeľného) kúpeľa.

Slovo kúpeľ je zaujímavé, symbolizuje kúpele a v tých ide predsa o uzdravovanie, všakže? Kúpele a liečivá voda. Taká ľahká úvaha a toľko dôležitého významu v sebe obsahuje. Voda základ života, jeden zo štyroch elementov života: voda, zem, vzduch a oheň. Ich kombináciou vzniká život a ich kvalita podmieňuje kvalitu života. Je dôležité udržiavať čistotu týchto štyroch elementov.

Správne sprchovanie je tiež prospešné, ale ...

Veľa metód sprchovania je telu prospešných. Studená sprcha, otužovanie, masírovanie prúdom vody, striedanie studenej a teplej vody. Dobrý tip: po sprchovaní sa neutierajte, nechajte vodu samovoľne stiecť z pokožky a zbytok vysušiť len vlastným teplom do sucha. Až potom si oblečte šaty. Množstvo sprchovacích techník má prospešné účinky. Počas dovolenky v Taliansku vyskúšajte sprchu po kúpaní v mori. Vyzerá to na prvý pohľad správne.

Sprchy na pláži sa nachádzajú v rozostupe každých päťdesiat až sto metrov. Všimnite si, že niektorí (najmä domáci) sa po kúpaní v mori nesprchujú. Mohli by ste si myslieť, že v tom asi bude nejaký nedostatočný návyk čistotnosti, alebo niečo podobné. Nie je tomu tak. Po mori sa nemusíte čistiť. Nič čistejšie, ako morská voda už nie je. Jedná sa len o to, či znášate vysoký výskyt soli na svojej pokožke bez nepríjemného dráždenia.

Ak máte so soľou na tele problém, potom sa radšej osprchujte, ale možno by stálo za to, zniesť tú trošku nepohodlia a nechať sa morskou soľou trochu "vyštípať". Soľ je to, čo nám suchozemcom chýba, prečo sa počas dovolenky toľko čvachtáme v mori. Doslova platí známa veta z filmu soľ nad zlato, hmmm a soľ žiaľ do sprchy nedostaneme.

Milovníkov sprchovania môžeme napriek tomu potešiť, správne sprchovanie má prospešný účinok na vaše zdravie, ale kúpeľ nič iné nedokáže nahradiť, najmä ak sa jedná o kúpeľ v slanej vode.

Kúpanie v mori sa nedá nahradiť, soľ je nad zlato

Kúpanie v mori sa nedá ničím nahradiť. Jedinečné zloženie morskej vody sa môžeme pokúsiť síce napodobniť, ale bude to len napodobenina. Nechá sa odpariť morská voda, ostane suchá morská soľ, tú si prinesieme domov a zalejeme teplou vodou z vodovodu. Takto sme veľmi blízko morskej vode, dokážeme si doma vyrobiť aj správnu koncentráciu soľného roztoku vo svojej vani, len tá voda z vodovodu je tvrdá a chemicky upravovaná, ale s tým veľa nenarobíme. Môžeme zájsť do extrému a zháňať na prípravu morskej vody dažďovú vodu, lenže aj dažde sú už kyslé, alebo kúpiť sto litrov destilovanej vody a v nej rozpustiť soľ ...

Netreba, stop! Stačí si proste uvedomiť, že more nenahradíme, ale môžeme sa mu veľmi priblížiť. Osoh zo slaného kúpeľa raz týždenne vo vlastnej vani pocítite na "vlastnej koži" teda na vlastnom zdraví. Používajte morskú soľ, nie tú čo je určená do kuchyne. Osožnosť kúpeľa spočíva v 1. očistení od vlastných a cudzích nečistôt a baktérií, 2. odstránení vrchných odumretých vrstiev pokožky, ktoré sa odmočením dajú lepšie odstrániť ( hubkou, umývacou rukavicou, ručníkom ), 3. dezinfekčnom, konzervačnom a regeneračnom účinku, ktorý má morská soľ na ľudský organizmus.

Známa vlastnosť soli konzervovať a chrániť mäso pred kazením, plesňami a baktériami sa využíva bežne aj v potravinárstve. Z mora pochádza život, more je prirodzené prostredie pre život a naše telo. Namočte sa do mora, ako často je to len možné. Asi vám nikto ešte nepovedal, že dovolenka pri mori je zároveň pobyt v najdokonalejších kúpeľoch, tak si to užite a začnite sa na pobyt pri mori pozerať ako na obrovský krok pre svoje zdravie. Kam vyraziť najbližšie k moru ? Severný Jadran v Chorvátsku, alebo Taliansku. Svetoznáme letoviská na polostrove Istria - Umag, Novigrad, Poreč, Rovinj, alebo na talianskej strane Benátskej riviéry, more v Lido di Jesolo, Lignano, Bibione ležia pri najbližšom teplom mori v ktorom sa dá kúpať.

Kúpanie v mori má silnejšie účinky, ako v slanom náleve vo vani, ale všetci ktorí trpia kožnými problémami, v oboch prípadoch zbadajú zlepšenie svojho zdravotného problému. Miznú ekzémy aj psoriázy. Nie všetky prejavy kožné však súvisia s ochorením kože. Niekedy sa na koži len prejavia vážne vnútorné problémy. Ako príklad môžme uviesť "alkoholický nos", herpes a iné, ktoré kúpaním v slanej vode nevyliečite.

Kúpanie v mori, alebo morskej vode teda nie je všeliek, ale ako jeden z komponentov zdravého životného štýlu je nenahraditeľným príspevkom k zdravému organizmu. Aspoň jeden pobyt pri mori ročne, počas letnej dovolenky, je prospešný a nanajvýš žiadúci.

Všetko dobré, veľa zdravia vám praje
blog Dovolenka Taliansko ;-)



Späť na úvodnú stránku -> dovolenka Taliansko